Dyr

"Tsetrin": brugsanvisning, analoger og anmeldelser

I henhold til brugsanvisningen "Cetrin" - tabletter til allergier fra 2. generation. Dette er et godt antiallergisk middel, der indeholder cetirizin som en aktiv ingrediens. Lægemidlet produceres i tabletform i form af sirup og dråber.

Dette lægemiddel forårsager ikke døsighed som mange andre antihistaminer og har heller ikke en deprimerende virkning på centralnervesystemet. Tilladt medicin til optagelse til voksne og børn fra 6 måneder.

Funktioner af stoffet

Lægemidlet "Cetrin" refererer til antihistaminer med et selektivt handlingsspektrum, der kaldes histaminblokkere. Et lægemiddel bruges til at eliminere allergisymptomer.

Lægemidlet forhindrer forekomst af allergier, når et allergen kommer ind i kroppen, og det hjælper også med at eliminere en allerede påbegyndt sygdom.

Lægemidlet eliminerer effektivt hævelse og kløe. Ved at reducere kapillærernes permeabilitet forhindrer lægemidlet forekomsten af ​​blødt vævsødem. Det hjælper også med at bekæmpe glatte muskelspasmer. Ved streng overholdelse af doseringen observeres ikke antiserotonin-, anticholinergiske og beroligende virkninger.

Sammensætning og form for frigivelse

Lægemidlet "Citrin" i dets sammensætning indeholder den vigtigste aktive ingrediens - cetirizin. En lille mængde indeholder også hjælpekomponenter. Lægemidlet produceres i tabletform i form af dråber og sirup.

Piller

Citrin tabletter fås i pakninger med 10, 20 og 30 stykker i en pakke. Disse tabletter er runde. De er dækket af plastfolie på toppen..

Sirup

Medikamentkittet indeholder en glasflaske, der indeholder 30 eller 60 ml af lægemidlet, en måleske og brugsanvisning. Sirupen har en ensartet konsistens, gennemsigtig farve og frugtaroma.

Dråber

Lægemidlet produceres i hætteglas med en dropper på 20 ml. 1 ml af lægemidlet indeholder nøjagtigt 1 mg af den aktive ingrediens. Dråber "Cetrin" kan bruges til at behandle voksne og ældre. Dråber kan også ordineres til børn fra 6 måneder.

Driftsprincip

Som anført i brugsanvisningen henviser "Cetrin" til histaminblokkere og kan bruges til næsten alle typer allergier. Handlingsprincippet for "Tsetrin" sigter mod at sænke koncentrationen af ​​histamin direkte i fokus for allergi. Lægemidlet påvirker produktionen af ​​cytokiner negativt og reducerer derved inflammatoriske reaktioner. Efter indtagelse af medicinen efter ca. 20 minutter bemærkes følgende:

  • eliminering af kløe i huden
  • reduktion af rødme
  • nedsat hævelse
  • reduktion af løbende næse og nysen
  • eliminering af udslæt
  • normalisering af vejrtrækning.

På trods af alle de positive egenskaber ved dette lægemiddel skal du helt sikkert konsultere en børnelæge, terapeut eller allergiker før du tager det.

Indikationer til brug

Brugsanvisningen til "Cetrin" siger, at de vigtigste indikationer for at tage dette lægemiddel er:

  • konjunktivitis
  • eksem;
  • allergisk rhinitis;
  • dermatoser
  • kløende hud med dermatitis;
  • insektbid;
  • neurodermatitis.

Lægemidlet er ofte inkluderet i den komplekse behandling af astma, bronkitis, bihulebetændelse, lungebetændelse og mange andre sygdomme. Dens anvendelse hjælper med at reducere muskelspasmer, hævelse af væv og også til at normalisere vejrtrækningen. Et godt resultat ved at tage stoffet kan opnås med neurodermatose, atopisk dermatitis og mange andre hudsygdomme.

Sådan skal du tage det til voksne?

Som anført i brugsanvisningen ordineres tabletter "Cetrin" til voksne 1 pille dagligt. De sluges simpelthen hele uden at tygge og skylles ned med en tilstrækkelig mængde vand..

En halv tablet om dagen bør tages af voksne med nedsat nyrefunktion. Stop med at tage medicinen tre dage før allergitestene udføres. Citrin tabletter tages bedst om aftenen lige inden sengetid. Dette minimerer bivirkninger og ubehag i tarmene og maven..

Lægemidlet i form af en sirup, voksne skal tage 10 ml en gang dagligt. Om nødvendigt kan denne mængde af lægemidlet opdeles i to doser..

Ældre mennesker, der ikke lider af nyresygdom, kan tage stoffet "Cetrin" i doseringen til voksne.

Sådan skal du tage til børn?

Brugsanvisningen til "Tsetrin" siger, at medicinen er fuld uanset fødeindtagelse.

Sirupen kan gives til børn fra 2 år, dråber - fra 6 måneder og tabletter - kun fra 6 år. Da stoffet har en langvarig virkning, kan det drikkes en gang om dagen. Det er bedst at drikke det om aftenen, så der ikke er ubehag forbundet med døsighed i løbet af dagen..

For børn fra 2 til 6 år er doseringen 5 ml sirup en gang dagligt. Hvis barnet tolererer denne dosis ret dårligt, skal den opdeles i 2 doser. Børn over 6 år rådes til at tage 10 ml sirup en gang dagligt. Om nødvendigt kan denne dosis opdeles i to doser..

I betragtning af lægemidlets potentielt deprimerende virkning på centralnervesystemet skal der udvises særlig forsigtighed ved ordination af Cetrin i dråber til børn under 1 år såvel som i nærvær af visse risikofaktorer for spædbørnsdød. Disse faktorer inkluderer:

  • søvnapnø hos en bror eller søster;
  • moderens unge alder
  • moderens misbrug af stoffer eller cigaretter under graviditeten;
  • for tidlige babyer;
  • brugen af ​​stoffer, der undertrykker centralnervesystemet.

Børn under et år ordineres 5 dråber af lægemidlet 1 gang om dagen. Børn under 6 år skal tage 5 dråber 2 gange om dagen. Børn over 6 år anbefales at tage 10 dråber.

Hvor mange dage er det tilladt at bruge "Tsetrin"?

Varigheden af ​​brugen af ​​"Tsetrin" afhænger af mange forskellige faktorer, hvoraf den største er sværhedsgraden af ​​sygdomsforløbet og dens natur. For at eliminere den akutte form for allergi anvendes stoffet i højst 10-14 dage..

Hvis der er mindre allergisymptomer, anvendes medicinen i højst 10-14 dage. Hvis tegn på allergi forsvinder meget hurtigere end efter 10 dage, stoppes medicinen tidligere.

Ved behandling af akutte allergier bestemmes indlæggelsens varighed hovedsageligt af symptomernes forsvindingshastighed. Så snart allergisymptomerne forsvinder, kan du straks stoppe med at tage medicinen. Tag ikke Cetrin kontinuerligt i mere end 14 dage.

Når du tager stoffet til profylakse, er det nødvendigt med et længere behandlingsforløb for at forhindre akutte allergier. Normalt er det designet til 1-1,5 måneder.

Kontraindikationer

Dråber, sirup og tabletter "Cetrin" bør ikke anvendes af patienter, der lider af overfølsomhed over for cetrizin, hydroxyzin eller yderligere komponenter i lægemidlet.

Ældre alder og nyresvigt betragtes som relative kontraindikationer. For patienter med nyreinsufficiens og ældre skal dosis af lægemidlet vælges individuelt..

Bivirkninger

I henhold til brugsanvisningen provokerer Cetrin tabletter sjældent forekomsten af ​​bivirkninger. Imidlertid observeres nogle gange stadig nogle reaktioner, der manifesteres fra forskellige organer og systemer i kroppen. Disse inkluderer såsom:

  • hovedpine;
  • lemmerens rysten
  • døsighed eller søvnløshed;
  • øget mental ophidselse eller depression
  • takykardi;
  • øget tryk
  • leverproblemer
  • gastritis;
  • diarré;
  • stomatitis.

Derudover er udseendet af muskelsmerter, faryngitis samt forskellige former for allergiske reaktioner mulig. For at forhindre forekomsten af ​​bivirkninger skal du nøje overholde doseringen af ​​lægemidlet..

Overdosis

Som anført i brugsanvisningen af ​​"Citrin", når man tager stoffet i en dosis på 50 mg, observeres symptomer som:

  • diarré;
  • øget træthed
  • forvirring af bevidsthed
  • hovedpine;
  • angst;
  • svaghed;
  • døsighed
  • kløe.

I tilfælde af overdosering skal du straks skylle maven eller fremkalde opkastning. Det anbefales at tage aktivt kul såvel som at udføre støttende og symptomatisk behandling. Der er ingen specifik modgift mod overdosering.

specielle instruktioner

På trods af at cetirizin ikke har en direkte beroligende virkning på kroppen, kan nogle patienter opleve let døsighed. Det er grunden til, at du under behandlingen med "Cetrin" skal være meget forsigtig, når du tager medicin, mens du kører bil og arbejder med farlige og komplekse mekanismer.

Samtidig brug af alkoholholdige drikkevarer med "Cetrin" har ikke en udtalt negativ effekt på kroppen. Imidlertid anbefaler læger at afstå fra at tage alkoholholdige produkter indtil slutningen af ​​behandlingen..

Patienter, der har rygmarvsskade, prostatahyperplasi eller andre faktorer, der er disponeret for urinretention, bør være særlig forsigtige, når de tager medicinen, da cetirizin kan øge risikoen for urinretention.

Dråberne indeholder ikke sukker, og sucralose bruges som sødemiddel, som ikke påvirker glukoseindholdet i blodserumet, derfor kan Cetrin-dråber tages af patienter med diabetes.

Graviditet og amning

Eksperimentelle undersøgelser udført på dyr afslørede ikke absolut nogen negativ effekt af hovedkomponenten af ​​lægemidlet "Cetrin" på fostrets udvikling og graviditetsforløbet..

Brug af denne medicin under graviditet er kun mulig, når de potentielle fordele for kvindens sundhed er flere gange højere end alle de risici, der er mulige for barnets krop. Men i dette tilfælde kræves streng kontrol af en specialist..

Under amning udskilles cetirizin i modermælken. Derfor er behandling med "Tsetrin" i denne periode forbudt..

Interaktion med andre lægemidler

Hvis du tager Cetrin tabletter og beroligende midler på samme tid, skal du være særlig forsigtig med ikke at overskride de anbefalede doser. I tilfælde af direkte interaktion mellem cetirizin og theophyllin kan der forekomme symptomer på overdosering af lægemidler. Dette skyldes et fald i udskillelsen af ​​cetirizin fra kroppen..

Samtidig brug af lægemidlet med antibiotika, der tilhører makrolidgruppen og ketoconazol, fører ikke til alvorlige ændringer i EKG for patienter.

Lægemiddelanaloger

Hvis det ifølge instruktionerne er forbudt at tage Citrin-tabletter, kan du vælge analoger af dette lægemiddel. I stedet for "Tsetrin" kan du bruge stoffer som:

  • "Zirtek".
  • Claritin.
  • "Erius".
  • "Suprastin".

Lægemidlet "Zyrtec" er et lægemiddel, der indeholder den aktive ingrediens cetirizin. Lægemidlet produceres i tabletter og dråber. Denne antihistamin kan tages af børn over 6 måneder og kvinder, der ammer. Det anbefales ikke at tage "Zyrtec" under graviditet.

Claritin er et godt antihistamin, der indeholder loratadin. Lægemidlet produceres i form af sirup og tabletter. Lægemidlet kan tages af børn over 2 år og kvinder under graviditeten. Claritin anbefales ikke at tage under amning.

Lægemidlet "Erius" er en af ​​de gode erstatninger for "Cetrin" i den vigtigste terapeutiske gruppe. Lægemidlet produceres i form af en sirup, almindelige og specielle absorberbare tabletter. Dette er et ret godt antiallergisk middel, der kan bruges til behandling af børn over 6 måneder. Lægemidlet er kontraindiceret under graviditet og amning.

Lægemidlet "Suprastin" er en af ​​de gode erstatninger for "Cetrin" i den farmakologiske gruppe. Denne medicin er tilgængelig som en tablet eller injektion. Lægemidlet "Suprastin" er forbudt for nyfødte, gravide og kvinder under amning.

Anmeldelser og omkostninger ved lægemidlet

En væsentlig del af anmeldelserne om lægemidlet "Cetrin" er positive, da denne medicin hjælper med at eliminere allergisymptomer ganske hurtigt og i lang tid. Mange bemærker, at de skiftede til at tage Cetrin tabletter efter brug af Zodak eller Parlazin, som også er ret effektive, men koster lidt mere..

En ubetydelig del af negative anmeldelser om "Tsetrin" er forbundet med dens ineffektivitet i hvert specifikt tilfælde. På samme tid forsvandt allergisymptomer ikke, og deres sværhedsgrad faldt ikke..

Mange er interesserede i, hvor meget "Tsetrin" koster på russiske apoteker. Omkostningerne ved lægemidlet i tabletform er i gennemsnit 226 rubler til 30 stykker på 10 mg hver.

Cetrin® (tabletter, 10 mg)

Instruktioner

  • Russisk
  • қazaқsha

Handelsnavn

Internationalt ikke-navnebeskyttet navn

Doseringsform

Filmovertrukne tabletter 10 mg

Sammensætning

En tablet indeholder

aktivt stof - cetirizinhydrochlorid 10 mg

hjælpestoffer: lactose (450 mesh), majsstivelse, povidon (K-30), magnesiumstearat

skal-sammensætning - hypromellose (hydroxypropylmethylcellulose 6 cps), sorbinsyre, titandioxid E171, oprenset talkum, macrogol (polyethylenglycol 6000), polysorbat 80, dimethicone.

Beskrivelse

Runde tabletter med en bikonveks overflade, filmovertrukket hvid, med en brudlinje på den ene side og en glat overflade på den anden side, med en diameter på (8,20 ± 0,20) mm og en tykkelse på (3,50 ± 0,20) mm.

Farmakoterapeutisk gruppe

Systemiske antigitaminer. Piperazinderivater.

ATC-kode R06AE07

Farmakologiske egenskaber

Farmakokinetik

Efter indtagelse af lægemidlet inden for nås den maksimale koncentration (Cmax) af cetirizin i plasma inden for 1 time. At tage stoffet sammen med mad påvirker ikke mængden af ​​absorption, men absorptionshastigheden er noget

Plasmaproteinbinding er 93% og ændrer sig ikke, når cetirizinkoncentration er i området 25 - 1000 ng / ml.

Farmakokinetiske parametre for cetirizin ændres lineært, når de administreres i en dosis på 5-60 mg.

Fordelingsvolumen er 0,5 l / kg. Trænger ind i modermælken.

Det metaboliseres i små mængder i leveren ved O-dealkylering for at danne en farmakologisk inaktiv metabolit (i modsætning til andre blokkere af H1-histaminreceptorer, metaboliseret i leveren med deltagelse af cytochrom P450-systemet).

Den systemiske clearance er 53 ml / min. Halveringstiden hos voksne er 7 - 10 timer, hos børn 6 - 12 år - 6 timer, 2 - 6 år - 5 timer, 0,5 - 2 år - 3,1 timer. Hos ældre patienter øges eliminationshalveringstiden med 50%, systemisk clearance reduceres med 40% (nedsat nyrefunktion).

Kumulerer ikke. ⅔ lægemidlet udskilles uændret af nyrerne og ca. 10% - med afføring. Ikke fjernet ved hæmodialyse.

Farmakodynamik

Cetrin er en selektiv antagonist af perifere histamin H1-receptorer, en carboxyleret metabolit af hydroxyzin, blokerer H1-histaminreceptorer, et langtidsvirkende lægemiddel. Det har en antiallergisk virkning og hæmmer den sene fase af migration af celler, der er involveret i det inflammatoriske respons (hovedsageligt eosinofiler). Reducerer ekspressionen af ​​adhæsionsmolekyler såsom ICAM-1 og VCAM-2, som er markører for allergisk inflammation.

Har ubetydelig anticholinerg og antiserotonin aktivitet.

Cetrin undertrykker hudreaktioner hos patienter med kold urticaria og dermografi.

Indikationer til brug

- sæsonbetinget og flerårig rhinitis

- atopisk bronkialastma som en del af kompleks terapi

Administration og dosering

Cetrin administreres oralt, tabletterne skylles ned med 200 ml vand, uanset måltidet.

Voksne og børn over 6 år ordineres en enkelt dosis på 10 mg eller 5 mg 2 gange dagligt.

Den maksimale daglige dosis er 10 mg. Den anbefalede daglige dosis må ikke overskrides.

Behandlingens varighed bestemmes individuelt og er normalt 2 til 3 uger. Med sæsonbetinget allergisk rhinitis - 3-4 uger, med kortvarig eksponering for pollen - 1 uge.

Bivirkninger

- mundtørhed, kvalme, opkastning, fordøjelsesbesvær, mavesmerter, diarré,

- døsighed, træthed, svimmelhed, hovedpine, migræne, nedsat smagsfølsomhed, irritabilitet, ophidselse, depression, aggressive reaktioner, kramper, hallucinationer, dødfødsel

- faryngitis, laryngitis, næseblod

- angioødem, udslæt, urticaria, kløe

- ↑ ALT / AST, alkalisk phosphatase, bilirubin

Kontraindikationer

- overfølsomhed over for enhver komponent i lægemidlet

- graviditet og amning

- børn under 6 år

- alvorlig kronisk nyresvigt

Lægemiddelinteraktioner

Farmakokinetisk interaktion med pseudoephedrin, cimetidin, ketoconazol, erythromycin, azithromycin, diazepam og glipizid blev ikke påvist.

Samtidig administration med theophyllin (400 mg / dag) førte til et fald på 16% i den totale clearance af cetirizin (theophyllin-kinetikken ændrede sig ikke).

specielle instruktioner

Anvendelse til patienter med nedsat leverfunktion

For voksne og børn over 12 år med nedsat leverfunktion kan den daglige dosis af lægemidlet reduceres til 5 mg en gang dagligt. Også hos patienter i alderen 6 til 11 år er den anbefalede daglige dosis 5 mg en gang dagligt. Cetirizin anbefales ikke til patienter i alderen 2 til 5 år med nedsat leverfunktion..

Anvendelse til patienter med nedsat nyrefunktion

For voksne og børn over 12 år med nedsat nyrefunktion eller patienter i hæmodialyse kan den daglige dosis af lægemidlet reduceres til 5 mg en gang dagligt. Patienter i alderen 6 til 11 år med nedsat nyrefunktion anbefales også en daglig dosis på 5 mg en gang dagligt. Cetirizin anbefales ikke til patienter i alderen 2 til 5 år med nedsat nyrefunktion..

Anvendelse til ældre patienter

Hos ældre patienter er nyrefunktionen ofte nedsat. Derfor vælges dosis individuelt i fremtiden, og det kan være nødvendigt at overvåge nyrefunktionen..

Når det tages samtidigt med alkohol, kan angst og nedsat aktivitet i centralnervesystemet forekomme.

Funktioner af stoffets virkning på evnen til at køre et køretøj eller potentielt farlige mekanismer

Lægemidlet ordineres med forsigtighed til patienter, der er involveret i potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner, da stoffet kan forårsage døsighed.

Overdosis

Symptomer: døsighed, angst, irritabilitet, urinretention, takykardi, mundtørhed, forstoppelse.

Behandling: tilbagetrækning af medicin, gastrisk skylning, aktivt indtag af trækul, symptomatisk behandling.

Slip form og emballage

10 tabletter placeres i en blisterpakning af PVC-film og trykt aluminiumsfolie lakeret.

2 eller 3 blisterpakninger, sammen med instruktioner til medicinsk brug på statens og russiske sprog, placeres i en æske lavet af papæske.

Opbevaringsforhold

På et tørt, mørkt sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn!

Opbevaringsperiode

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Fabrikant

"Dr. Reddy's Laboratories Limited"

7-1-27 Amerpert, Hyderabad-500 016, Indien

Indehaver af markedsføringstilladelse

Dr. Reddy's Laboratories Limited, Indien

Adresse til den organisation, der accepterer krav fra forbrugere om kvaliteten af ​​produkterne og til overvågning af lægemidlets sikkerhed i Republikken Kasakhstan efter registrering

Repræsentationskontor for firmaet "Dr. Reddy's Laboratories Limited" i Republikken Kasakhstan: 050057 Almaty, st. 22 linje, 45,

Cetrin

Sammensætning

Cetrin tabletter indeholder 10 mg cetirizinhydrochlorid samt majsstivelse, lactose, povidon K30, magnesiumstearat.

Tablet-skal sammensætning: hypromellose, titandioxid, sorbinsyre, talkum, macrogol 6000, dimethicone, polysorbat 80.

I Tsetrin-sirup er det aktive stof indeholdt i en koncentration på 1 mg / ml. Som hjælpekomponenter inkluderer præparatet: benzoesyre, saccharose, glycerol, dinatriumedetat, sorbitolopløsning, natriumcitrat, en blanding af frugtsmag ID20181PH, renset vand.

Frigør formular

Producenten fremstiller et lægemiddel i form af:

  • filmovertrukne tabletter 10 mg (pakke nr. 20 eller nr. 30);
  • sirup 1 mg / ml (hætteglas 30 og 60 ml).

Tabletterne er runde, bikonvekse, filmovertrukne. Deres farve varierer fra næsten hvid til hvid. Der er en risiko på den ene side.

Sirupen er en gennemsigtig, let gullig (eller farveløs) substans med en behagelig frugtagtig lugt. Ingen synlige partikler, væske kan være let opaliserende.

farmakologisk virkning

Antiallergisk.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Cetirizin blokerer selektivt histaminreceptorer af H1-typen, mens det svækker histaminens virkning på blodkar, hvilket reducerer ødem og hyperæmi. Giver anti-ekssudativ og antipruritisk virkning.

Effektiv til hudreaktioner (hyperæmi, blærer), der udvikler sig som reaktion på introduktionen af ​​specifikke allergener, histamin og afkøling (med kold urticaria).

Hos 50% af patienterne efter at have taget 10 mg Cetirizin manifesteres effekten inden for 20 minutter, 95% af patienterne føler sig bedret inden for 1 time efter at have taget tabletten / sirupen..

Varigheden af ​​blokade af histaminreceptorer er mere end 24 timer. Hos børn under 2 år (inklusive nyfødte) - ca. 12 timer.

Hudreaktivitet over for histamin genoprettes inden for tre dage.

Lægemidlet lindrer tilstanden af ​​allergisk rhinitis og reducerer dets manifestationer såsom næsestop, nysen, kløe, løbende næse, rindende øjne.

Ved bronkialastma (hvis sygdommen er mild) svækker den histamininduceret bronkokonstriktion (denne effekt er dosisafhængig).

Når det tages på et tidligt stadium af en allergisk reaktion, hæmmer det dets udvikling. I det sene stadium undertrykker det frigivelsen af ​​mediatorer, der er involveret i det, såvel som migrationen af ​​basofiler, neutrofiler og eosinofiler som reaktion på indførelsen af ​​et allergen, forhindrer udviklingen af ​​ødem, reducerer kapillærvæggens permeabilitet, reducerer spasticiteten af ​​glatte muskler.

Reducerer ekspressionen af ​​klæbende molekyler (VCAM-1, ICAM-1), hæmmer virkningen af ​​inducere af histaminsekretion og andre mediatorer (stof P, blodpladeaktiverende faktor).

Næsten ingen antikolinerge og antiserotonin virkning. Anvendelse i doser seks gange højere end terapeutisk ledsages ikke af en ændring i QT-intervallet og andre tegn på kardiotoksicitet.

I doser, der ikke overstiger 20-25 mg / dag, påvirker det ikke koncentrationsevnen og reaktionstiden.

På baggrund af naturligvis udvikler udviklingen sig ikke tolerance over for lægemidlets virkning.

Cetirizin absorberes hurtigt fra fordøjelseskanalen, TCmax - ca. 1 time. Lægemidlets biotilgængelighed Cetrin afhænger ikke af biofarmaceutiske faktorer (doseringsform og dets sammensætning), fødeindtag påvirker ikke fuldstændigheden af ​​absorptionen, men forlænger TSmax.

Små mængder cetirizin metaboliseres i leveren ved O-dealkylering (dette adskiller lægemidlet fra andre histaminblokkere, som metaboliseres i leveren med deltagelse af isoenzymer i cytochrom P-450-systemet). Metaboliske produkter er farmakologisk inaktive.

Kumulerer ikke. To tredjedele af den dosis, der tages, udskilles uændret af nyrerne, ca. 10% - med afføring. Den systemiske clearance af cetirizin er 53 ml / min. T1 / 2 - fra 5 til 10 timer. For børn under 6 år - 5 timer, for børn fra 6 til 12 år - 6 timer og for voksne - fra 7 til 10 timer.

Indikationer for brug af Tsetrin

Cetrin: hvorfor er disse piller?

Tabletter ordineres til lindring af næsesymptomer på allergisk rhinitis (både sæsonbetinget og kronisk) såvel som ikke-nasale symptomer forbundet med konjunktivitis.

Lægemidlet er effektivt til forskellige typer urticaria (inklusive idiopatisk urticaria), angioødem og allergiske dermatoser, der ledsages af svær kløe (neurodermatitis, atopisk dermatitis).

Hvad hjælper medicinen i sirup til??

Sirupen er den foretrukne dosisform til pædiatriske patienter. Ligesom tabletter er det effektivt til:

  • høfeber;
  • allergisk rhinitis / konjunktivitis
  • nældefeber
  • allergiske hudsygdomme ledsaget af svær kløe;
  • Quinckes ødem.

En yderligere indikation for anvendelse af Tsetrin i denne doseringsform er atopisk bronchial astma..

Kontraindikationer

Lægemidlet bør ikke anvendes til patienter med kendt overfølsomhed over for cetirizin, hydroxyzin eller hjælpekomponenter i sirup / tabletter, til gravide og ammende kvinder..

I pædiatri ordineres sirup fra en alder af to og tabletter fra en alder af seks.

Relative kontraindikationer er alderdom og kronisk nyresvigt. For patienter med kronisk nyresvigt og ældre vælges dosis af lægemidlet individuelt afhængigt af nyrernes funktionelle tilstand..

Bivirkninger

Cetrin forårsager sjældent bivirkninger. Nogle gange oplever patienter tør mund og øget døsighed. Mindre almindeligt er symptomer som:

  • hovedpine;
  • følelse af ubehag i maven / tarmene
  • migræne
  • svimmelhed
  • overfølsomhedsreaktioner (udslæt, kløe, urticaria, Quinckes ødem).

Instruktioner til brug af Cetrin: hvordan man tager tabletter og sirup?

Cetrin tabletter: brugsanvisning

Tabletterne er beregnet til oral administration. De skal vaskes ned med et glas vand. Madindtagelse påvirker ikke lægemidlets farmakokinetik.

Voksne (forudsat at de ikke har nedsat nyrefunktion) skal drikke en 10 mg tablet om dagen: ad gangen eller opdele dosis i to doser.

Hvis nyrefunktionen reduceres, vælges dosis individuelt.

For nyreskade, hvor Clcr-værdien er i området fra 30 til 49 ml / min, er den daglige dosis en halv tablet (5 mg). Hvis GFR reduceres så meget, at Clcr-værdien ikke overstiger 30 ml / min, skal den angivne dosis (5 mg) tages hver anden dag.

Sirup instruktion

Sirupen bruges internt, tidspunktet for dets indtagelse afhænger ikke af tidspunktet for måltidet.

Den daglige dosis for en voksen er 10 mg (svarer til 10 ml sirup). Afhængig af sværhedsgraden af ​​symptomer kan behandlingen startes med en dosis på 5 mg / dag. Den højeste dosis er 20 mg / dag.

Ældre såvel som patienter med nedsat leverfunktion, underlagt normal nyrefunktion, er dosisjustering ikke påkrævet.

Ved nedsat nyrefunktion bør doseringsregimenet gennemgås.

Med et moderat fald i GFR, når Clcr er i området fra 30 til 49 ml / min, får patienten 5 ml sirup om dagen, hvis Clcr ikke overstiger 30 ml / min, tages denne dosis hver anden dag. I tilfælde af nyreskade med slutfase CRF, hvor Clcr ikke overstiger 10 ml / min, er brugen af ​​lægemidlet kontraindiceret.

Instruktioner til børn

Cetrin tabletter til børn over seks år er ordineret til at tage 2 r. / Dag ved 5 mg eller 1 r. / Dag ved 10 mg (henholdsvis 0,5 eller 1 tablet pr. Dosis).

Den anbefalede dosis sirup til børn under 6 år er 2,5 mg 1 r / dag. Hvis det er angivet (og også under hensyntagen til barnets kropsvægt, symptomernes sværhedsgrad og effektiviteten af ​​behandlingen), kan det fordobles. I dette tilfælde tages lægemidlet hver 12. time, 2,5 ml pr. Dosis..

Børn over 6 år skal gives 10 ml sirup 1 r / dag. Lægen kan anbefale at starte behandling med halv dosis..

Doseringen af ​​Tsetrin til børn med nedsat nyrefunktion vælges individuelt afhængigt af kropsvægt og værdien af ​​Clcr-indikatoren.

Hvor lang tid kan det tage Cetrin?

Hvor mange dage der skal tages i denne eller den anden sag bestemmes af den behandlende læge. Varigheden af ​​forløbet afhænger af arten og sværhedsgraden af ​​sygdomsforløbet.

Overdosis

Overdosering er hovedsageligt forbundet med virkningen af ​​cetirizin på nervesystemet eller med effekter, der kan indikere en antikolinerg virkning.

At tage Cetrin i en dosis fem gange højere end den anbefalede daglige dosis fremkalder:

  • øget mundtørhed
  • øget træthed
  • diarré;
  • forvirring af bevidsthed
  • hovedpine;
  • svimmelhed
  • mydriasis;
  • utilpashed
  • sedation;
  • angst;
  • takykardi;
  • kløe
  • døsighed
  • urinretention.

Den specifikke modgift mod cetirizin er ukendt. Overdosebehandling sigter mod at opretholde patienten og lindre uønskede symptomer.

I den indledende fase af en overdosis anbefales det at vaske maven og fremkalde opkastning. Patienten ordineres afføringsmidler og enterosorbenter. Dialyse er ineffektiv. I alvorlige tilfælde er det nødvendigt at overvåge tilstanden af ​​patientens åndedræts- og hjerte-kar-system..

Interaktion

Undersøgelsen af ​​interaktionen med antipyrin, azithromycin, pseudoephedrin, erythromycin, ketoconazol bekræftede ikke effekten af ​​disse lægemidler på den farmakokinetiske profil af cetirizin.

Samtidig administration med theophyllin i en dosis på over 400 mg hjælper med at reducere den totale plasmaclearance af Cetirizin. Dette kan igen forårsage ophobning og overdosering af sidstnævnte. Cetirizin påvirker ikke de farmakokinetiske parametre for Theophyllin.

Brug i kombination med beroligende midler og / eller alkohol fører til nedsat koncentration.

Salgsbetingelser

Opbevaringsforhold

Opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° С.

Holdbarhed

specielle instruktioner

Undgå samtidig brug med CNS-depressiva og / eller alkohol.

På grund af risikoen for anfald anbefales Cetrin med forsigtighed til patienter med epilepsi..

At tage stoffet i terapeutiske doser har ikke nogen signifikant effekt på reaktionshastigheden, men chauffører og personer, der arbejder med potentielt farlige mekanismer, skal huske, at døsighed kan øges hos nogle patienter ved brug af Cetrin.

Overskridelse af producentens anbefalede dosis kan føre til et fald i reaktionshastigheden.

Derudover

De fleste mennesker kender stoffet takket være en levende og mindeværdig reklamevideo, der viser livsglæde uden allergi..

Med denne video ønskede teamet fra det kreative bureau SmartFarma at formidle, at foråret, der betragtes som den sværeste sæson for allergikere, som enhver anden sæson, kan være forbundet med musik, sange og danse og ikke med ubehagelige symptomer..

Videoannoncering om Cetrin:

Hvem medvirkede i reklamer om Tsetrin?

Pigen, der synger sangen "Jeg er ikke bange for allergier" i videoen, er sangerinde, skuespillerinde, model og tv-præsentant "Zhemchuzhina".

Tsetrins analoger

Synonymer: Cetirizine, Allerza, Zyrtec, Zetrinal, Zodak, Zintset, Letizen, Parlazin.

Analoger med en lignende virkningsmekanisme: Glenzet, Claritin, Ksezal, Suprastinex, Tavegil, Loratadin, Erius, Ketotifen, Claridol, Klarotadin, Telfast, Eden.

Prisen på Tsetrin-analoger er fra 56 rubler. Dette beløb koster køb af en pakke med 10 tabletter af lægemidlet Cetirizine.

Hvilket er bedre - Tsetrin eller Zodak?

Hovedkomponenten i Zodac er cetirizin. Lægemidlet produceres af det tjekkiske firma Zentiva i form af 10 mg / ml dråber, 5 mg / ml sirup og 10 mg tabletter..

Brug af praksis og patienters subjektive følelser giver os mulighed for at konkludere, at der ikke er nogen grundlæggende forskel mellem Zodak og Tsetrin. Men hvis prisen spiller en afgørende rolle i valg af værktøj, er det bedre at vælge sidstnævnte, da det er meget billigere end dets modstykke..

Hvilket er bedre - Cetrin eller Tavegil?

Lægemidlet Tavegil er fremstillet af det østrigske firma Nycomed Austria GmbH. Som en aktiv ingrediens indeholder den clemastin - en af ​​de mest almindelige histaminblokkere i 1. generation.

Det har en høj antikolinerg aktivitet, men det trænger gennem BBB i mindre mængder end tidligere histaminblokkere. I denne henseende udvikler den beroligende virkning hos patienter på baggrund af dens anvendelse sjældent - i mindre end 10% af tilfældene. Samtidig øges sandsynligheden for en beroligende virkning med parenteral indgivelse af lægemidlet

Tavegil fås i tabletform og injicerbar form. Sidstnævnte bruges til forebyggelse og behandling af pseudoallergiske og allergiske reaktioner samt et yderligere middel mod angioødem og anafylaktisk chok..

TCmax for clemastin - inden for 2-4 timer, cetirizin - 1 time. Den antihistaminiske aktivitet af clemastin når et maksimum efter et gennemsnit på 6 timer, effekten varer op til 12 timer (nogle gange i løbet af dagen). Cetirizin forbliver aktiv i mere end 24 timer..

Således er fordelene ved Tavegil god viden og langvarig brugserfaring samt tilgængeligheden af ​​en injicerbar form og lave behandlingsomkostninger..

Fordelene ved Cetrin er en højere affinitet for histamin H1-receptorer, en lang virkningsvarighed, lav permeabilitet gennem BBB, ingen tachyphylaxis, ingen inaktivering af det aktive stof ved mad.

Cetirizin forårsager ikke afhængighed og sedation og metaboliseres derudover praktisk talt ikke i kroppen, mens clemastin biotransformeres næsten fuldstændigt (i sin rene form bestemmes stoffet i urinen i meget små koncentrationer).

Hvilket er bedre - Claritin eller Cetrin?

Claritin er et lægemiddel fra det belgiske firma Schering Plough Labo N.V. Det produceres i form af sirup og tabletter, hvis basis er stoffet Loratadine - en histaminblokker af anden generation.

Loratadine forstærker ikke virkningen af ​​alkohol, er blottet for sedation, er ikke kardiotoksisk, interagerer næsten ikke med andre lægemidler.

Med hensyn til effektivitet er begge stoffer sammenlignelige, men Tsetrin hjælper bedre med hud manifestationer af allergier - et karakteristisk træk ved cetirizin er dets evne til at trænge godt ind i huden.

Hvilket er bedre - Cetrin eller Erius?

Grundlaget for lægemidlet Erius er stoffet desloratadin, en aktiv metabolit af loratadin, en III generation H1-blokker. Besidder alle fordelene ved loratadin, det udviser den højeste selektivitet for histaminreceptorer og fremkalder sjældent udviklingen af ​​uønskede reaktioner.

Brug af Erius foretrækkes til langvarig behandling af allergiske sygdomme såsom kronisk urticaria eller flerårig rhinitis.

Desloratadins affinitet til H1-receptorer er 50 gange højere end cetirizins, derfor er Erius - dette er bevist i medicinsk praksis og i kliniske studier - en stærkere histaminblokerende end dens analoge.

Alkoholkompatibilitet

Cetirizin i terapeutiske doser forstærker ikke effekten af ​​ethanol (hvis koncentrationen ikke overstiger 800 mg / l), men producenten anbefaler dog at afstå fra at drikke alkohol i løbet af behandlingen med Cetrin.

Ansøgning under graviditet

Kontraindiceret under graviditet. Hvis det anvendes under amning, skal barnet overføres til formlen til kunstig fodring.

Anmeldelser om Cetrin

Patienter giver mest gode anmeldelser om Cetrin tabletter og sirup. Ni ud af ti personer anbefaler dette lægemiddel som et meget mildt, effektivt og ikke-skadeligt allergi middel.

Ca. 10% af patienterne rapporterer imidlertid, at lægemidlet ikke gav den ønskede effekt og / eller forårsagede døsighed..

Hvor meget koster sirupen og hvad koster Cetrin tabletter?

Prisen på tabletter i Ukraine er fra 55 til 100 UAH (afhængigt af antallet af tabletter i pakken). Således kan pakke nr. 20 i Kharkov eller Dnepropetrovsk købes for et gennemsnit på 64 UAH, og de gennemsnitlige omkostninger ved pakke nr. 30 er 92 UAH..

Siruppris i Ukraine - 36-38 UAH (flaske 60 ml).

Prisen på Cetrin-tabletter i Skt. Petersborg og Moskva er 156-270 rubler. Gennemsnitspris for Cetrina i sirup 125 rubler.

Tsetrin - indikationer, brugsanvisning, analoger, anmeldelser

Webstedet giver kun baggrundsinformation til informationsformål. Diagnose og behandling af sygdomme skal udføres under tilsyn af en specialist. Alle stoffer har kontraindikationer. Der kræves en specialkonsultation!

Slip formularer

Lægemidlet Cetrin er fremstillet af det indiske medicinalfirma DR. REDDY`S LABORATORIES, LTD i form af tabletter og sirup. Sirupen omtales ofte som "baby Cetrin", fordi det er denne form, der bruges til at behandle allergisymptomer hos et barn. Du kan også finde det almindelige navn "Cetrin drops" i stedet for den korrekte "sirup", som bruges til at henvise til den flydende doseringsform af lægemidlet. I dette tilfælde "Cetrin drops" = "Cetrin sirup", det vil sige, vi taler om den samme doseringsform, simpelthen navngivet forskelligt.

Cetrin sirup fås i mørke glasflasker med et volumen på 30 og 60 ml. En måleske er inkluderet i hver flaske. Sirupen er gennemsigtig, ufarvet (en let gullig farvetone er tilladt), homogen, indeholder ikke suspenderede partikler. Let opalcens er mulig. Har en behagelig frugtagtig duft.

Tabletterne sælges i pakninger på 10, 20 og 30. Selve tabletten har en rund, bikonveks form og en risiko på den ene side. Top dækket med en hvid film.

Sammensætning og dosering

Cetrin - dannelsen af ​​antihistaminer

I dag er der kun tre generationer af antihistaminer. Cetrin hører til det andet. Overvej de generelle egenskaber og hovedforskelle mellem de tre generationer af histaminblokkere fra hinanden..

Den første generation af antihistaminer (Suprastin, Tavegil, Diazolin, Fenistil osv.) Har en vilkårlig virkning på receptorer. Derfor blokerer lægemidler histaminreceptorer i centralnervesystemet og fordøjelseskanalens organer. Konsekvensen af ​​denne vilkårlighed er den stærke hæmmende virkning af stoffer, som er den mest signifikante bivirkning (døsighed). Kort sagt er første generations antihistaminer kendetegnet ved kraftige antiallergiske virkninger og alvorlige bivirkninger såsom døsighed..

Anden generation af antihistaminer (Zyrtec, Zodak, Tsetrin, Cetirizin, Parlazin osv.) Er kendetegnet ved en signifikant lavere effekt på centralnervesystemet på grund af en selektiv effekt på receptorer. Dette betyder, at bivirkningen af ​​depression i centralnervesystemet og døsighed i anden generations lægemidler er meget mindre udtalt end i den første. Desværre er den anden allergiske virkning af anden generations lægemidler også mindre udtalt end den første. Således ser den korte karakteristik sådan ud: mindre udtalt døsighed og mindre effektivitet mod allergisymptomer sammenlignet med førstegenerationsmedicin.

Den tredje generation af antihistaminer (Claritin, Erius, Telfast osv.) Har en høj selektivitetsvirkning på histaminreceptorer. Derfor har disse stoffer praktisk talt ingen effekt på centralnervesystemet, det vil sige, de forårsager ikke døsighed. Alvorligheden af ​​den antiallergiske virkning i lægemidler fra tredje generation er dog ikke lavere end i den første. Således er en kort beskrivelse af disse antihistaminer som følger: en kraftig antiallergisk virkning og næsten fuldstændig fravær af bivirkninger på centralnervesystemet i form af døsighed..

Cetrin tabletter til allergi (terapeutiske virkninger)

Derudover reducerer Cetrin mængden af ​​frigivet histamin og reducerer migrationen af ​​eosinofiler til stedet for en allergisk reaktion. Et fald i antallet af eosinofiler i fokus for allergisk inflammation fører til et signifikant fald i sværhedsgraden af ​​de sene stadier af overfølsomhedsreaktionen. Cetrin har også en generel antiinflammatorisk virkning, der hæmmer produktionen af ​​cytokiner, der understøtter det inflammatoriske respons.

Når det anvendes i kurser som et profylaktisk middel, har lægemidlet evnen til at reducere beredskabet til at udvikle en allergisk reaktion i cellerne i bronkierne, hvilket fører til et fald i hyppigheden af ​​angreb hos patienter med astma. På nøjagtig samme måde undertrykker Cetrin udviklingen af ​​allergiske hudreaktioner hos mennesker, der lider af urticaria og dermografi..

Den terapeutiske virkning af Tsetrin begynder 20 minutter efter indtagelse af lægemidlet og varer op til 24 timer. Derfor er det tilstrækkeligt at tage det kun en gang om dagen. Efter standsning af brugen af ​​lægemidlet genoprettes beredskabet til at udvikle allergiske reaktioner efter tre dage.

De vigtigste terapeutiske virkninger af Cetrin er således som følger:
1. Eliminerer kløe.
2. Lindrer og forhindrer hævelse.
3. Lindrer krampe i glat muskulatur.
4. Reducerer kapillærpermeabilitet og væskeudslip i væv.

Indikationer

Tsetrin - brugsanvisning (hvordan man tager)

Sådan skal du tage Cetrin sirup

Doseringen bestemmes af personens alder:
1. Børn fra 2 til 6 år tager 5 ml sirup (5 mg) en gang dagligt om aftenen. Hvis barnet ikke tolererer en sådan dosis dårligt, kan den opdeles i to doser - 2,5 ml sirup 2 gange om dagen, morgen og aften..
2. Børn over 6 år og voksne tager 10 ml sirup (10 mg) en gang dagligt om aftenen inden sengetid. Om nødvendigt kan du fordele en dosis på 10 mg i to doser - 5 ml sirup om morgenen og aftenen.

Seniorer uden nyresygdom kan tage Cetrin i den sædvanlige dosis til voksne.

Patienter, der lider af nyresvigt, skal bruge Cetrin i doser, der afhænger af værdien af ​​den glomerulære filtreringskoefficient, bestemt ved hjælp af Reberg-testen. Doseringen af ​​Cetrin til personer med nyresvigt er vist i tabellen:

Glomerulær filtreringskoefficient (CC)Dosering af Cetrin sirup
CC = 30-40 ml / min (nedsat nyrefunktion)Tag 5 ml sirup dagligt
CC = 10 - 30 ml / min (alvorlig nyresvigt)Tag 5 ml sirup om dagen hver anden dag

Hvis der som reaktion på indtagelse af Cetrin-sirup udvikles en overfølsomhedsreaktion, skal du straks stoppe med at bruge stoffet.

Før du udfører en allergitest (Prike-test), skal du stoppe med at tage Cetrin 3 til 4 dage for ikke at få falske negative resultater.

Voksne bør afstå fra at drikke alkohol, mens de bruger Cetrin. Under brugen af ​​lægemidlet er det også nødvendigt, hvis det er muligt, at opgive enhver aktivitet, der kræver en øget koncentration af opmærksomhed og en høj hastighed af reaktioner..

Interaktion med andre lægemidler. Kombineret anvendelse med theophyllin fører til en forlængelse af Cetrins virkningstid i mere end 24 timer.

En overdosis af Tsetrin er mulig med en enkelt dosis på mere end 50 ml sirup. Overdoseringssymptomer er:

  • tør mund;
  • døsighed
  • ophør af urinstrømning
  • forstoppelse;
  • angst og øget irritabilitet.

Ved behandling af en overdosis udføres først og fremmest gastrisk skylning for at fjerne resterne af lægemidlet fra kroppen. I dette tilfælde er hæmodialyse ineffektiv. Om nødvendigt anvendes symptomatiske lægemidler til at opretholde normalt tryk, vandladning, vejrtrækning osv..

Sådan skal du tage Cetrin tabletter

Børn kan kun tage stoffet i pilleform fra de er 6 år. Tabletterne tages oralt, ikke tygges, men sluges simpelthen og skylles ned med en lille mængde almindeligt vand. Da stoffet har en langvarig virkning, skal tabletten kun tages en gang om dagen. Det er bedst at tage Cetrin om aftenen for ikke at opleve ubehag fra mulig søvnighed i løbet af dagen..

Doseringen af ​​tabletterne er den samme for voksne og børn over 6 år. Normalt tager voksne 1 tablet (10 mg) en gang dagligt (helst om aftenen). Og for børn er en daglig dosis på 10 mg opdelt i to doser - en halv tablet (5 mg) to gange dagligt, morgen og aften.

Patienter med nedsat nyrefunktion bør tage Cetrin tabletter i halv dosis, dvs. en halv tablet (5 mg) en gang dagligt. I nærværelse af nyresvigt kan stoffet akkumuleres i blodet, hvilket øger risikoen for bivirkninger.

Hvis der udvikles en overfølsomhedsreaktion, mens du tager piller, skal du straks stoppe med at bruge dem og konsultere en læge. Før du udfører en allergitest (Prike test), skal du stoppe med at bruge Cetrin tabletter mindst 3 dage.

Alkoholholdige drikkevarer bør undgås under behandlingen. Da stoffet kan føre til døsighed, bør du også undgå enhver aktivitet, der kræver en høj koncentration af opmærksomhed og reaktionshastighed..

En overdosis af Cetrin er mulig, når der tages mere end 3 til 4 tabletter ad gangen. Symptomer på denne tilstand er døsighed, angst, kløe, udslæt, urinretention, træthed, rysten (rystende lemmer), takykardi (hjertebanken). For at behandle en overdosis skal du først og fremmest fjerne resterne af stoffet fra kroppen ved at vaske maven. Hæmodialyse bør ikke udføres, da denne procedure er ineffektiv til at fjerne Cetrin fra blodet. Brug om nødvendigt symptomatiske lægemidler, der understøtter basale vitale funktioner.

Der er ikke identificeret nogen interaktion med andre lægemidler. Det anbefales dog omhyggeligt at kombinere samtidig brug af Cetrin tabletter og lægemidler med en beroligende virkning..

Cetrin til børn

Tsetrin må anvendes til børn fra 2 år. Fra 2 til 6 år er det tilladt at bruge Cetrin udelukkende i form af en sirup, og efter 6 år kan børn også tage piller.

Brug af lægemidlet giver dig mulighed for hurtigt at eliminere den ulidelige kløe hos barnet, som det giver særlig alvorligt ubehag. Når alt kommer til alt er et barn ofte simpelthen ikke i stand til at begrænse sit ønske om at "ridse", han skraber bogstaveligt talt huden med sine negle. Som et resultat dannes der adskillige sår og ridser på huden, hvor infektion let trænger ind. Som et resultat kompliceres en allergisk reaktion ved en infektiøs proces. Cetrin lindrer smertefuld kløe og normaliserer barnets søvn og forhindrer indirekte udviklingen af ​​hudinfektioner.

Derudover har lægemidlet evnen til at reducere den allergiske aktivitet i huden og bronkierne. Ved regelmæssig brug reducerer det risikoen for åndedrætssymptomer (spasmer i bronkierne, strubehovedet, vejrtrækningsbesvær, åndenød, hævelse af slimhinderne osv.) For en allergisk reaktion på eksisterende hud (kløe, rødme, hævelse, udslæt). Det vil sige Cetrin forhindrer overgangen af ​​dermatitis til en alvorlig sygdom - bronchial astma eller allergisk rhinitis. Denne spredning af symptomer på en allergisk reaktion fra huden til luftvejene kaldes en atopisk march. Dette er grunden til, at læger taler om Cetrins evne til at forhindre atopisk march hos små børn..

Doseringen af ​​lægemidlet bestemmes af barnets alder. Mulige muligheder for brug af Cetrin tabletter og sirup til børn er vist i tabellen:

Barnets alderDosering af Cetrin
26 år5 ml sirup en gang dagligt. Tages bedst om aftenen inden sengetid
2,5 ml sirup to gange dagligt - morgen og aften
Over 6 år gammel10 ml sirup en gang dagligt. Tages bedst om aftenen inden sengetid
5 ml sirup to gange dagligt - morgen og aften
En halv tablet to gange dagligt - morgen og aften

Cetrin tabletter skal tages to gange om dagen, da barnet ikke kan få hele den daglige dosis ad gangen.

Hvis barnet har nedsat nyrefunktion, skal den daglige dosis af Cetrin reduceres med halvdelen. Dette betyder, at børn 2-6 år kan tage maksimalt 2,5 ml sirup om dagen. Børn over 6 år kan maksimalt tage 5 ml sirup om dagen eller en tablet en gang hver anden dag.

Læger anbefaler at bruge Cetrin sirup til børn, da det er mere praktisk at dosere det, og det opfattes bedre af barnet. Barnet er mere tilbøjeligt til at drikke en behagelig ildelugtende sirup end en pille, der er forbundet med en bitter medicin. Derfor anbefales det at give stoffet i form af en sirup for ikke at påføre barnet unødvendigt psykologisk traume..

Hvis en dosis af lægemidlet blev savnet, behøver der ikke gøres noget. Fortsæt med at give dit barn Cetrin i den sædvanlige dosis næste dag uden at øge det..

Ansøgning under graviditet

Hvor mange dage skal jeg tage Cetrin?

Varigheden af ​​brugen af ​​Tsetrin afhænger af et antal faktorer, hvis bestemmelse er sværhedsgraden og arten af ​​den allergiske sygdoms forløb..

Så Tsetrin bruges til at lindre en akut allergisk reaktion i maksimalt 10 - 14 dage. Hvis symptomerne på en allergisk reaktion forsvinder hurtigere end efter 10 dage, skal lægemidlet stoppes tidligere. Ved behandling af en akut allergisk reaktion bestemmes varigheden af ​​indgivelsen således af den hastighed, hvormed symptomerne forsvinder. Så snart allergisymptomerne forsvinder, kan du straks stoppe med at tage stoffet. I dette tilfælde er kontinuerlig brug af Tsetrin i mere end 14 dage imidlertid ikke tilladt..

Når du tager Cetrin som et profylaktisk middel for at forhindre forværringer af allergiske sygdomme (for eksempel løbende næse, høfeber, dermatitis osv.), Kræves et længere behandlingsforløb. Normalt er det profylaktiske forløb af stofbrug 1-1,5 måneder. Læger anbefaler at tage Cetrin til profylakse i hele perioden med et potentielt allergen i miljøet. For eksempel, hvis du er allergisk over for blomstrende planter, skal du tage Cetrin i maj-juni, indtil alle træerne er falmet..

Cetrin kan også bruges til behandling af bronchial astma som et grundlæggende antihistamin i kombination med andre lægemidler. I dette tilfælde tages stoffet i løbet af 15 - 20 dage, og tag derefter en pause i 1 uge. Efter pausen genoptages modtagelsen igen. Denne metode til at tage Cetrin til behandling af bronchial astma har været praktiseret i årevis..

Små børn (op til 7 år), der er tilbøjelige til allergiske reaktioner såsom dermatitis, kan tage Cetrin profylaktisk 3-4 gange om året på korte kurser på 10-14 dage. Sådan forebyggelse er nødvendig for at forhindre atopisk march hos børn, der er tilbøjelige til ægte allergiske reaktioner..

Bivirkninger

Cetrin tabletter og sirup har nøjagtigt de samme bivirkninger, som hovedsagelig manifesteres fra centralnervesystemet. Bivirkninger af begge doseringsformer af Cetrin fra forskellige organer og systemer er vist i tabellen:

OrgansystemBivirkninger af sirupenBivirkninger af piller
centralnervesystemetDøsighedSvaghed
HovedpineHovedpine
SvimmelhedSvimmelhed
MigræneDøsighed
Excitation
FordøjelsessystemetTør mundTør mund
DyspepsiForstoppelse
MavesmerterDiarré
Flatulens (oppustethed)
Andre organerQuinckes ødemQuinckes ødem
UdslætUdslæt
Hives
Kløe

Kontraindikationer

Analoger

På det indenlandske farmaceutiske marked har Tsetrin både analoge og synonyme lægemidler. Analoger inkluderer alle lægemidler fra den farmaceutiske gruppe af antihistaminer (histaminblokkere). Synonymerne til Tsetrin inkluderer antihistaminer, som også indeholder cetirizin som en aktiv ingrediens..

Så følgende stoffer er synonymer for Tsetrin:

  • Alers tabletter;
  • Allertek tabletter;
  • Levocetirizine-Teva tabletter;
  • Cetirizine DS tabletter;
  • Cetirinax tabletter;
  • Cetirizine-OBL tabletter;
  • Cetirizin-Teva tabletter;
  • Zyrtec tabletter og dråber;
  • Zodak dråber, sirup og tabletter;
  • Letizen opløsning og tabletter;
  • Dråber og tabletter Parlazin;
  • Cetirizin tabletter;
  • Cetirizin Hexal dråber, sirup og tabletter;
  • Cetrinsirup og tabletter;
  • Zetrinal sirup og tabletter;
  • Zinset sirup og tabletter.

Tsetrinanaloger inkluderer følgende lægemidler:
  • Allerpriv tabletter;
  • Allerfex tabletter;
  • Beksist-sanovel tabletter;
  • Glenzet tabletter;
  • Gistaphen tabletter;
  • Gifast tabletter;
  • Diacin tabletter;
  • Dimebon tabletter;
  • Dimedrokhin tabletter;
  • Dinox tabletter;
  • Dramin tabletter;
  • Desloratadine-Teva tabletter;
  • Klallergin tabletter;
  • Clarifer tabletter;
  • Ketotifen-Ros tabletter;
  • LoraHexal tabletter;
  • Loratadin Stada tabletter;
  • Loratadin-Werte tabletter;
  • Loratadin-Teva tabletter;
  • Loratadin-OBL tabletter;
  • Lordestine tabletter;
  • Rupafin tabletter;
  • Ciel tabletter;
  • Telfast tabletter;
  • Ceser piller;
  • Feksadin tabletter;
  • Fexo tabletter;
  • Fexofast tabletter;
  • Fexofenadin tabletter;
  • Ksizal dråber og tabletter;
  • Claritin dråber og tabletter;
  • Clargotil sirup og tabletter;
  • Claridol sirup og tabletter;
  • Clarisens sirup og tabletter;
  • Clarotadine sirup og tabletter;
  • Kestinsirup og tabletter;
  • Ketotifensirup og tabletter;
  • Ketotifen Sopharma sirup og tabletter;
  • Loratadine sirup og tabletter;
  • Loratadin-Hemofarm sirup og tabletter;
  • Peritol sirup og tabletter;
  • Suprastinex dråber og tabletter;
  • Erius sirup og tabletter;
  • Erolin sirup og tabletter;
  • Lomilan tabletter, pastiller og suspension;
  • Dragee og Diazolin tabletter;
  • Rapido kapsler;
  • Semprex kapsler.

Anmeldelser

De fleste af anmeldelserne om Cetrin er positive, da stoffet hjælper med at eliminere allergisymptomer hurtigt og i lang tid. Mange mennesker bemærker, at de skiftede til Cetrin-tabletter efter brug af Parlazin eller Zodak, hvilket også er effektivt, men de er meget dyrere. Efter deres mening er Tsetrin ikke ringere i effektivitet end hverken Zodak eller Parlazin, men det har en betydeligt lavere pris, hvilket er den utvivlsomt fordel. Folk har også brugt dette lægemiddel med succes til at lindre symptomer på kløende hud eller svær hævelse, som skyldes forskellige årsager, der ikke er relateret til allergi..

En lille del af negative anmeldelser om Tsetrin er forbundet med dets absolutte ineffektivitet i et bestemt tilfælde. Folk købte stoffet, begyndte at bruge det, men fik ingen positiv effekt. Allergisymptomer forsvandt ikke, og sværhedsgraden faldt ikke. Det var ineffektiviteten i denne særlige sag, der provokerede folk til at efterlade negativ feedback. Imidlertid har sådanne anmeldelser ikke en udtalt negativ følelsesmæssig farve, da folk er meget opmærksomme på hver organisms individualitet. Normalt er der i disse anmeldelser en sætning, der "personligt passer mig ikke, men alt er individuelt".

Suprastin eller Tsetrin?

Cetrin tilhører anden generation af antihistaminer, og Suprastin repræsenterer den første generation. Dette betyder, at når du bruger Tsetrin, udvikles bivirkninger meget sjældnere og er mindre markante end Suprastins. Suprastin har dog en stærkere antiallergisk virkning..

I dag mener læger, at det er nødvendigt at vælge Cetrin til uafhængig brug. Suprastin kan kun bruges i en medicinsk institution under tilsyn af læger for at lindre en akut allergisk reaktion, der ikke kan stoppes på anden måde. I udviklede lande er det forbudt at bruge det til børn under 12 år..

Suprastin tørrer slimhinderne i luftvejene, hvilket fører til en høj risiko for infektion. Som et resultat ender lindring af allergier med Suprastin i 70% af tilfældene i bronkitis, ondt i halsen eller anden lignende sygdom. Derudover har dette lægemiddel en negativ effekt på centralnervesystemet og forårsager alvorlig døsighed, hvilket reducerer evnen til at lære og tilstrækkelig opfattelse af information. Cetrin forårsager ikke disse bivirkninger. Derfor, på trods af den svagere antiallergiske virkning, bør det foretrækkes i stedet for Suprastin.
Mere om Suprastin

Cetrin eller Claritin?

Claritin er tredjegenerationsmedicin, og Cetrin er det andet. Den antiallergiske virkning af førstnævnte er bestemt stærkere end sidstnævnte. Sværhedsgraden af ​​bivirkninger i Claritin er lavere. Generelt betragter læger Claritin som en mere effektiv og sikrere antihistamin end Cetrin. Derfor, hvis det er muligt, er det værd at vælge Claritin for at eliminere symptomerne på en allergisk reaktion..

Det koster dog betydeligt mere end Tsetrin. Hvis det ikke er økonomisk muligt at købe Claritin, kan du bruge Cetrin. Men selvom Cetrin gør et godt stykke arbejde og fjerner allergisymptomer, er det bedre, hvis det er muligt, at skifte til brug af Claritin. Den utvivlsomt foretrukne Claritin af læger skyldes dets minimale effekt på centralnervesystemet. Dens virkning på hjernestrukturer er meget mindre end Cetrins.
Mere om Claritin

Zyrtec eller Tsetrin?

Zyrtec og Cetrin er synonyme stoffer, da de indeholder den samme aktive ingrediens - cetirizin. Derfor er der ingen grundlæggende forskel mellem Zyrtec og Tsetrin. Du kan vælge ethvert lægemiddel, som du subjektivt kan lide mere. Hvis den afgørende faktor i valget af medicin er prisen, skal du vælge Cetrin, som er betydeligt billigere end Zirtek.

Farmaceuter mener, at Zyrtec indeholder cetirizin med et højere renhedsniveau, derfor forårsager det færre bivirkninger. Imidlertid har praksis med deres anvendelse vist, at forekomsten af ​​bivirkninger i begge lægemidler er nøjagtig den samme..

Cetrin er et importeret lægemiddel fremstillet af et indisk farmaceutisk selskab. Forskellen i omkostninger afhænger af handelsmargenen i apotekskæden, lageromkostninger, leje af lokaler og transport. Det vil sige, der er ingen forskel mellem et dyrere lægemiddel og et billigere. Prisen for Cetrin tabletter og sirup på russiske apoteker er vist i tabellen:

Dosering fra CetrinPris
Sirup, 60 ml110 - 125 rubler
Tabletter, 10 stk149 - 161 rubler
Tabletter, 20 stk155-181 rubler
Tabletter, 30 stk220 - 224 rubler

Cetrin til hund

Forfatter: Pashkov M.K. Indholdsprojektkoordinator.

Artikler Om Fødevareallergi